Tento rok nás čaká už druhý piatok trinásteho. Počas posledných troch rokov sme zažili päť týchto „nešťastných“ dní. V poisťovni Generali sme sa teda pozreli na to, či sú piatky trinásteho naozaj nehodovejšie ako bežné dni a aké nehody sa v tento deň ľuďom stávajú.
Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku 13-teho už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. 10. 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Existuje dokonca choroba – strach z piatku trinásteho. Nazýva sa paraskavedekatriafóbia alebo aj paraskevidekatriafóbia, ide o špeciálnu formu triskaidekafóbie, teda strachu z čísla trinásť.
A čo hovoria na poverčivosť ľudí štatistiky poisťovne Generali? Za posledné tri roky sme zažili päť piatkov trinásteho. Priemerne sa v tieto dni stalo 285 poistných udalostí. V bežné dni to pritom bolo len 229 poistných udalostí. Z tohto pohľadu sa teda piatok trinásteho javí naozaj ako nešťastný deň.
Je však potrebné povedať, že piatky sú vo všeobecnosti „rizikovejšie“, pretože ľudia napríklad viac cestujú autami domov. Navyše, počet poistných udalostí v štatistike piatkov trinásteho výrazne navýšil januárový piatok trinásteho tohto roka, keď klienti poisťovne Generali nahlásili až 327 poistných udalostí. Slovensko vtedy zasiahla silná snehová kalamita. Až polovicu všetkých hlásených poistných udalostí z tohto dňa tvorili škody na autách z havarijného a povinného zmluvného poistenia.
Najmenej rizikový piatok trinásteho z pohľadu štatistík sme zažili 13. marca roku 2015, v ktorý sa stalo 238 poistných udalostí.
Čo všetko sa ľuďom prihodilo v piatok trinásteho?