Poisťovňa Generali Slovensko si ako hlavný partner projektu Výtlky.sk nechala vypracovať štatistiku s TOP 10 najhoršími cestnými úsekmi na Slovensku, pričom sledovala aj ich priebežné opravy.
Z vyše 700 nahlásených cestných úsekov s výtlkmi bolo k dnešnému dňu opravených vyše 16 %. Najviac nebezpečných výtlkov nahlásili vodiči v Bratislavskom kraji, a to až viac ako 56 % zo všetkých evidovaných úsekov. Ich opravenosť je momentálne na úrovni 17 %. „Predpokladáme, že s blížiacim sa koncom roka sa toto číslo priblíži k 30 %. Vychádzame z porovnania s Českou republikou, kde dosiahlo percento opravených výtlkov na konci minulého roka 39 %,“ uviedol Petr Čaník – autor projektu, ktorý funguje okrem Slovenska a Česka aj v Maďarsku. Čo sa týka TOP 20 najhorších výtlkov, za ktoré zahlasovali vodiči na stránke projektu Výtlky.sk, 9 z 20 je opravených.
Príklad kvalitne opraveného výtlku sledovaného vodičmi v projekte Výtlky.sk.
Cieľom projektu Výtlky.sk je nadviazať efektívnu komunikáciu medzi vodičmi a správcami ciest. V súčasnosti funguje spolupráca zatiaľ so štyrmi krajmi: Bratislavským, Košickým, Žilinským a Banskobystrickým. „Veľmi pozitívnym javom je, že spolu s vodičmi aj niektorí správcovia ciest sami proaktívne nahlasujú zmeny stavu nahlásených cestných úsekov,“ uviedol Čaník. Zároveň vyzdvihuje rodiacu sa spoluprácu so Žilinskou univerzitou. „Touto spoluprácou chceme vytvoriť ďalší pilier v rámci projektu Výtky.sk, a to zainvolvovanie akademickej obce do projektu.“
Kde nájdete TOP 10 najhorších výtlkov na Slovensku
Fotogaléria na linku: http://www.vytlky.sk/rebricky/
1. Slovenské Ďarmoty (Okres: Veľký Krtíš; Kraj: Banskobystrický kraj)
Stav: Opravené
2. Košice, cesta Rešov majer (Okres: Košice IV; Kraj: Košický kraj)
Stav: Neopravené
3. Mlynky (Okres: Spišská Nová Ves; Kraj: Košický kraj)
Stav: Opravené
4. Košice, cesta Moskovská trieda (Okres: Košice II; Kraj: Košický kraj)
Stav: Neopravené
5. Mníšek nad Hnilcom (Okres: Gelnica; Kraj: Košický kraj)
Stav: Opravené
6. Komárno, cesta Odborárov (Okres: Komárno; Kraj: Nitriansky kraj)
Stav: Neopravené
7. Košice, cesta Odborárska (Okres: Košice I; Kraj: Košický kraj)
Stav: Neopravené
8. Stará Ľubovňa, cesta Továrenská (Okres: Stará Ľubovňa; Kraj: Prešovský kraj)
Stav: Neopravené
9. Veľká Čalomija (Okres: Veľký Krtíš; Kraj: Banskobystrický kraj)
Stav: Neopravené
10. Bratislava, cesta Kopčianska (Okres: Bratislava V; Kraj: Bratislavský kraj)
Stav: Opravené
Príklad nekoncepčnej práce – cez výtlky vedie vynovený prechod pre chodcov.
Projekt Výtlky.sk odštartoval celonárodný monitoring výtlkov na slovenských cestách v apríli 2013. Po prvej fáze, v rámci ktorej motoristi hlasovali v ankete o Najhoršiu dieru na Slovensku, prebieha druhá etapa, v ktorej sa projekt zameriava na aktivitu správcov ciest v jednotlivých krajoch. Na konci sezóny bude vyhlásený Najaktívnejší kraj.